Rodzaj zastosowanej stali nierdzewnej – stal 304
Stal nierdzewna ANSI304 jest materiałem odpornym na korozję. Zdarza się jednak, że występuje zjawisko korozji lokalnej. Najczęściej mamy do czynienia ze zjawiskiem korozji wżerowej (związanej z miejscowym uszkodzeniem warstwy ochronnej) lub korozji szczelinowej (wynikającej ze zróżnicowanego natleniania).
Korozja wżerowa najczęściej wynika z agresywności otoczenia, tj. może być spowodowana używaniem agresywnych środków czyszczących lub szorowaniem powierzchni stalowych nieodpowiednimi czyścikami.
Przyczyną jej powstawania może być także np. obecność związków chloru np. sypanie chodników w celu rozpuszczenia śniegu i lodu z nawierzchni. Kropelki wody z agresywnym środkiem chemicznym może zostać „rozpylona” wszędzie, przez co stal zostaje uszkodzona na całej powierzchni bramki.
Stal nierdzewna może być czyszczona za pomocą:
- szczotki z włosiem naturalnym i z włosiem sztucznym
- ściereczki z mikrowłókien, włókien chemicznych i naturalnych
- włókniny z tworzyw sztucznych
- ścierki gąbczaste, gąbki
Zalecanymi środkami do czyszczenia stali nierdzewnej są:
- Płyn do pielęgnacji stali nierdzewnej INW-10 | TENZI W87/600
- Płyn do czyszczenia stali nierdzewnej GranStill | TENZI SP04/001
- Wurth spray do czyszczenia stali nierdzewne
- Wurth mocny zmywacz do stali nierdzewnej
Użycie tych środków polega na spryskaniu bramki bezpośrednio, lub poprzez szmatkę. Po naniesieniu preparatu należy powierzchnię stali przeczyścić i wytrzeć do sucha. Dokładniejszy opis znajduje się na opakowaniu produktu.
Zabronione jest:
- środków które zawierają takie składniki jak: chlor, sól, kwasy oraz wybielacze. Nawet niewielka zawartość tych składników może spowodować trwałe uszkodzenie powłoki tlenków chromu odpowiedzialnych za właściwości antykorozyjne i w efekcie prowadzi do powstania korozji. Zabronione jest używanie szeroko stosowanej soli drogowej do posypywania chodników, zamiast tego zalecane jest zastosowanie piasku, lub żwiru
- Nie należy również stosować szczotek drucianych ze stali węglowej, wełny czyszczącej, stalowych poduszek do szorowania, mogą zarysować lub trwale uszkodzić powierzchnie. Cartpoland – bramki obrotowe, kontrole dostępu – bramkiobrotowe.eu
Proszę się zapoznać z poniższym artykułem, stal nierdzewną należy konserwować i czyścić:
https://www.ole.pl/blog/ czyszczenie-i-konserwacja- stali-nierdzewnej.html
Proszę użyć środków czyszczących do stali nierdzewnych, proszę się pospieszyć bo później ciężko to będzie doczyścić.
Przyczyny korodowania stali szlachetnej. Dlaczego czyszczenie stali jest tak ważne?
Stal szlachetna jest materiałem odpornym na korozję. Zdarza się jednak, że występuje zjawisko korozji lokalnej. W przypadku urządzeń sanitarnych najczęściej mamy do czynienia ze zjawiskiem korozji wżerowej (związanej z miejscowym uszkodzeniem warstwy ochronnej) lub korozji szczelinowej (wynikającej ze zróżnicowanego natleniania). Korozja wżerowa najczęściej wynika z agresywności otoczenia, tj. może być spowodowana używaniem agresywnych środków czyszczących lub szorowaniem powierzchni stalowych nieodpowiednimi czyścikami. Przyczyną jej powstawania może być także np. obecność chloru w pomieszczeniu, w którym znajduje się stalowy sprzęt (na basenach lub pływalniach).
Stal jest materiałem łatwym w utrzymaniu w czystości i aby długo służyła, trzeba o nią dbać. Wspomnieliśmy już o warstwie tlenkowej, występującej na stali szlachetnej. Brak prawidłowych procedur sprzątania lub nieprzestrzeganie ich może spowodować trwałe uszkodzenie ochronnej warstwy tlenkowej, co przyczynia się do powstawania odbarwień i korozji. Należy uczulić osoby sprzątające, aby regularnie czyściły stalowe wyposażenie WC i tym samym zadbać, by miały na wyposażeniu właściwe środki myjące. Na etykietach niektórych środków czyszczących producenci wyraźnie zaznaczają, że nie należy ich stosować do powierzchni stalowych, chromowanych, niklowanych, gdyż mogą je uszkadzać.