Bollardy i zapory drogowe są najbardziej oczywistą oraz efektywną metodą ochrony.
Oba urządzenia zapobiegają nieuprawnionym pojazdom wjazdu do stref pieszych, jak i chronionych np. parkingi przy centrum handlowym. Bollardy są idealne dla ochrony obiektów użyteczności publicznej, centrów handlowych, targi, stadiony, banki, instytucje rządowe. Bollardy są w stanie zapewnić znacznie większe bezpieczeństwo, niż inny typy urządzeń i obiektów, które są stosowane w miejscach użyteczności publicznej np. zwykłe słupki parkingowe.
Estetycznie wykonane cechujące się nowoczesną konstrukcją bollardy i zapory drogowe zapewniają zwiększone bezpieczeństwo chronionych obiektów, przez co coraz częściej wypierają tradycyjne blokady oraz szlabany. Ponadto bardzo dobrze komponują się z otoczeniem, i to zarówno z nowoczesnymi biurowcami ze szkła i aluminium, jak i budynkami o zabytkowej architekturze. Zapewniają także dużą swobodę ruchu pieszych, którzy nie muszą omijać długich szlabanów.
Bollardy parkingowe Cartpoland
W jaki sposób można wykorzystać bollardy?
Bollardy sprawdzają się w przypadku, gdy:
- zachodzi konieczność limitowania miejsc parkingowych,
- jest ograniczony dostęp dla pojazdów spoza firmy,
- właściciel posesji chce ograniczyć dostęp dla pojazdów stwarzających zagrożenie,
- bollard ma służyć zatrzymaniiu pojazdów stwarzających zagrożenie,
- chcemy wygrodzić teren firmy lub instytucji rządowej
Rodzaje bollardów
Wyróżniamy 3 rodzaje bollardów w zależności od ich zastosowania i pracy systemu. Pierwszym rodzajem są Bollardy automatyczne, do których zaliczają się zarówno segmenty blokujące z wbudowanym agregatem hydraulicznym i zewnętrznym sterownikiem, jak i segmenty ze sterownikiem zewnętrznym.
Drugim rodzajem są bollardy półautomatyczne pracujący poprzez sprężynę gazową lub wysuwane za pomocą wiertarki. Te pierwsze doskonale sprawdzają się w przypadku, gdy mamy do czynienia z brakiem zasilania. Sprężyna blokuje się w pozycji dolnej i rośnie gwałtownie po zwolnieniu. Bollardy wysuwane za pomocą wiertarki także nadają się do zastosowania tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Takie modele napędzane są za pomocą wiertła, które blokuje segment w górę lub w dół – zgodnie z kierunkiem śruby. Trzecim rodzajem są bollardy manualne, które zapewniają wolny dostęp w razie konieczności.
Do odblokowania bollardu wystarczy obrócenie klucza. Bollardy dostosowane są do kontroli dostępu pojazdów w lokacjach o niewielkim natężeniu ruchu.