Płatność polegająca na zbliżeniu karty do specjalnego czytnika nie dziwi obecnie nikogo. Ta metoda finalizowania transakcji w zaskakująco szybkim tempie wypiera tradycyjny sposób płacenia gotówką, który w porównaniu ze wspomnianą metodą wymaga noszenia przy sobie określonej sumy pieniędzy, a także trwa zdecydowanie dłużej. Płatność kartą to intuicyjna i błyskawiczna czynność, a jej działanie możliwe jest dzięki specjalnie opracowanej technologii, w której główną rolę odgrywają czujniki indukcyjne.
Elementy odpowiedzialne za udaną transakcję zbliżeniową
Jeszcze do niedawna przebieg transakcji płatniczej zwieńczony był przesunięciem karty przez specjalne urządzenie. Dzisiejsze technologie pozwalają jednak na pominięcie tego etapu, czyniąc go jeszcze łatwiejszym i szybszym. Wspomniane udogodnienie to konsekwencja wykorzystania zjawiska indukcji elektromagnetycznej, za którego przebieg odpowiedzialne są czujniki zbliżeniowe, a dokładniej budujące je cewki. Elementy te pobudzają do działania cewki karty, zasilając w ten sposób jej układ elektroniczny. Następnie sygnał generowany przez cewkę karty dociera do czytnika, który odbiera i interpretuje uzyskaną wiadomość, po czym wyświetla na ekranie informację o jej statusie. Zastosowanie technologii kart zbliżeniowych nie ogranicza się wyłącznie do kwestii płacenia za zakupy. Metoda ta sprawdza się również jako forma biletów miejskich oraz wielofunkcyjnych legitymacji studenckich.
Ostatnie z wymienionych używane są bowiem nie tylko jako podstawowy dokument weryfikujący dane i status osoby uczącej się, lecz równolegle służą one jako identyfikator biblioteczny, a nawet tzw. elektroniczna portmonetka umożliwiająca studentowi szybką zapłatę za bilet komunikacji miejskiej. Zasadę działania kart zbliżeniowych i czytników wykorzystuje się także do tworzenia identyfikatorów i przepustek, na podstawie których możliwy jest odczyt elektronicznego podpisu danej osoby. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku dużych przedsiębiorstw oraz wśród kibiców na stadionach, gdzie dokładne rozpoznanie jednostki odgrywa nierzadko kluczową rolę.