Przestrzenie i budynki, w których gromadzi się duża liczba osób, wymagają specjalistycznego przygotowania. Najważniejszymi punktami są drzwi zewnętrzne, które muszą spełniać wysokie normy bezpieczeństwa i które powinny umożliwiać swobodne przemieszczanie się obecnych. Nic więc dziwnego, że w przypadku budynków użyteczności publicznej i lokalizacji, które skupiają większą grupę osób jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań są drzwi obrotowe. Dlaczego są one tak praktyczne? I gdzie należy je montować, by wykorzystać wszystkie ich funkcjonalności? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.
Drzwi obrotowe – charakterystyka
Drzwi obrotowe to nowoczesne propozycje, które są wykorzystywane w przypadku zewnętrznych wejść do budynków. Mają swoje zastosowanie szczególnie tam, gdzie odnotowywana jest wysoka częstotliwość przemieszczania się pieszych. Dzięki swojej specyfice wyróżniają się dużą szybkością działania i bezpieczeństwem związanym z minimalnym ryzykiem przypadkowego najechania, uderzenia lub przyciśnięcia. Co ważne, zamykanie i otwieranie drzwi obrotowych odbywa się przy pomocy urządzeń mechanicznych sterowanych automatycznie. W skład powszechnie wykorzystywanych napędów wchodzą elementy, takie jak zespół napędowy, układ sterujący, zabezpieczenia strefy działania, a także system uruchamiania w razie awarii.
Co ciekawe, w zależności od swojej budowy i od specyfiki zastosowanych materiałów, drzwi obrotowe mogą pełnić dodatkowe funkcje. W wielu sytuacjach są wykorzystywane jako wiatrołap, co oznacza, że uniemożliwiają przedstawianie się zimnego powietrza do wnętrza budynku. To sprawia, że w pomieszczeniach panuje optymalna temperatura, a ryzyko występowania przeciągów zostaje zminimalizowane. Warto dodać, że drzwi obrotowe mogą być wyposażone w dodatkowe systemy, np. czujniki uruchamiające napęd jedynie wtedy, gdy ruch pieszy na danym obszarze się zwiększa.
Drzwi obrotowe – gdzie należy je montować?
Drzwi obrotowe to doskonałe rozwiązanie, które sprawdza się w obiektach użyteczność publicznej, a także w budynkach, w których natężenie ruchu wymaga zastosowania bezpiecznych, ale szybkich w swoim funkcjonowaniu rozwiązań. Propozycje te są montowane szczególnie często w hotelach, biurowcach, supermarketach, bankach, czy dworcach, dzięki czemu możliwa jest sprawna komunikacja dużej liczby użytkowników.
Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie w obecnych czasach pandemii, ponieważ dzięki drzwiom obrotowym możliwe jest zorganizowanie bezdotykowych procesów wejścia oraz wyjścia. To z kolei eliminuje konieczność odkażania klamek czy przycisków. Ponadto, nowoczesna konstrukcja sprawia, że obiekt prezentuje się elegancko i profesjonalnie.
Należy jednak pamiętać, że drzwi obrotowe stosujemy jedynie zgodnie z przeznaczenie i zgodnie z wytycznymi producenta. Do najważniejszych czynników, które warto wziąć pod uwagę należy narażenie na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak skrajnie niska i skrajnie wysoka temperatura.
Rozwiązanie dobrane do potrzeb
Jeśli decydujemy się na wyposażenie budynku w drzwi obrotowe, musimy dobrać rozwiązanie do potrzeb danej lokalizacji i jej użytkowników. Wymaga to przede wszystkim zastanowienia się, jakie są cechy przewidywanego odbiorcy oraz jakie są dokładne wymagania eksploatacyjne i konstrukcyjne danej przestrzeni. Należy uwzględnić również prawdopodobne nasilenie i rodzaj ruchu pieszego, a także potrzeby osób o ograniczonych zdolnościach poruszania się, w tym osób starszych, niepełnosprawnych, czy korzystających z wózka inwalidzkiego.
Przed podjęciem decyzji należy przeprowadzić szczegółową analizę i ocenę możliwości zainstalowania wybranych drzwi obrotowych. Czy wiąże się z tym jakieś zagrożenie? Czy warunki środowiskowe występujące na danym obszarze różnią się od warunków zalecanych przez producenta danego produktu (pod uwagę należy wziąć czynniki, takie jak temperatura, wilgotność względna, pola elektromagnetyczne, wodoszczelność, czy wiatr)? A może w miejscu planowanego montażu występują specjalne warunki, takie jak pochylenie posadzki, czy niska zdolność do odprowadzenia wody opadowej?
Należy pamiętać, że drzwi muszą spełniać szczegółowe wymagania zapisane w polskim prawie. Niektóre z obowiązujących zasad mówią, że:
- drzwi obrotowe nie powinny mieć wystających części, a ostre krawędzie powinny być stępione,
- nie może istnieć możliwość mimowolnego odłączenia elementów składowych drzwi lub ich części podczas użytkowania,
- występujące podczas eksploatacji na krawędziach skrzydeł drzwiowych siły napędowe, mierzone zgodnie z projektem normy EN 12650-1, nie powinny być większe niż 150 N,
- napęd powinien umożliwiać ręczne zatrzymanie lub otwarcie drzwi, przy użyciu siły nieprzekraczającej wartości 220 N.
Nasza oferta
Jeśli szukasz wysokiej jakości drzwi obrotowych, skorzystaj z naszej oferty. Specjalnie z myślą o naszych klientach przygotowaliśmy:
- Drzwi obrotowe mechaniczne Classic, które można z powodzeniem wykorzystać do organizowania ruchu pieszych, zarówno jeśli chodzi o wyjścia, jak i wejścia. Doskonale sprawdzą się w bankach, urzędach, centrach handlowych i wielu innych lokalizacjach. Są wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak aluminiowe, malowane proszkowo profile, a także bezpieczne szkło; posiadają także daszek z pokrywą wodoodporną od strony zewnętrznej, zamek mechaniczny oraz w zależności od potrzeb oświetlenie w suficie, wycieraczkę i kurtynę powietrzną.
- Oszklone bramki obrotowe GlassGo, których celem jest jednokierunkowa lub dwukierunkowa kontrola pieszych, w tym ograniczenie dostępu do przedsiębiorstw przemysłowych, placówek administracyjnych, banków, sklepów i stacji metra. Ich luksusowy design i funkcjonalność sprawiają, że idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz zapewniając jednocześnie łatwość użytkowania.
- Obrotowe drzwi mechaniczne do budynków Revolving Door, których konstrukcja jest zbudowana ze stali nierdzewnej i wypełniona szkłem hartowanym. Przeznaczone są do biurowców, dworców kolejowych, a także lotnisk i centrów handlowych.