Duże obiekty techniczne, takie jak hale koncertowe, stadiony czy parki rozrywki to miejsca, w których spotkamy się z bramkami obrotowymi.
Ich celem jest przede wszystkim sterownie ruchem pieszych oraz kontrola dostępu do miejsc newralgicznych, na przykład w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych, administracyjnych lub bankach.
Dzięki nim ruch w takich miejscach jak stacje metra z jednej strony jest płynny, z drugiej pozwala łatwo ograniczyć dostęp osobom nieuprawnionym.
Wyposażone bowiem w czytniki kart lub urządzenia do kasowania biletów, przepuszczą tylko te osoby, które uiściły opłatę za przejazd.
Sprawdźmy, gdzie się sprawdzają.
Ogólne zastosowanie
Bramki obrotowe to urządzenia montowane najczęściej w miejscach użyteczności publicznej. W zależności od konkretnego obiektu pełnić mogą różnorakie funkcje.
I tak na lotniskach służą kontroli przejść, kontroli bagażu oraz autoryzacji dostępu. W obiektach sportowych z kolei będą strzegły wejść do stref płatnych i zamkniętych. Równie często spotkamy je w zakładach pracy, w których mają za zadanie kontrolę dostępu dla pracowników oraz monitorowanie ruchu.
Co niemniej ważne, dzięki bramkom obrotowym łatwiejsze staje się rozliczanie czasu pracy, za sprawą elektronicznych kontroli wejścia i wyjścia oraz ułatwiają lub ograniczają dostęp do stref wydzielonych.
Inne miejsca, w których pojawiają się bramki obrotowe to:
- obiekty rządowe oraz wojskowe
- instytucje kultury: muzea, biblioteki, sale kinowe
- bufety, parki rozrywki, festiwale
- płatne toalety.
Mechaniczne czy elektromechaniczne
W zależności od przeznaczenia możemy wybrać bramki mechaniczne lub elektromechaniczne.
Mechaniczne najczęściej występują w przypadku dodatkowego nadzorowania ruchu przez operatora lub jako uzupełnienie innych bramek. Z kolei elektromechaniczne będą wszędzie tam, gdzie potrzebny jest na przykład elektroniczny system kontroli biletów.
Oba rodzaje bramek są urządzeniami niezwykle wytrzymałymi, odpornymi na długotrwałą eksploatację oraz mechaniczne uszkodzenia.